fbpx

Beton architektoniczny – jaki jest najlepszy?

Beton architektoniczny – jaki jest najlepszy?

BETON ARCHITEKTONICZNY GŁADKI

Elementy z gładkiego betonu architektonicznego stosuje się rzadziej od tych o porowatej strukturze. Najczęściej pojawiają się jednak na elewacjach i innych elementach konstrukcyjnych. Pokrywa się je betonem architektonicznym szalunkowym. Powstaje on wprost na budowie, gdzie do elementu konstrukcyjnego mocuje się deskowania szalunkowe i do nich zalewa się urobek betonowy.  

Często spotyka się także prefabrykowane panele – płyty z betonu architektonicznego. Gładkie płyty stosuje się najczęściej na podłogi i tam, gdzie widoczne pory zwane rakami, nie zawsze uznaje się za pożądane. Między innymi ze względów na utrzymanie czystości, czy chęć uzyskania odpowiedniego wrażenia estetycznego, które nie będzie zbyt intensywne. Na betonie architektonicznym o strukturze gładkiej, często bardziej widoczne są naturalne niedoskonałości w postaci różnego rodzaju przebarwień. W przypadku występowania porów – są rozpraszane i na takiej powierzchni praktycznie niewidoczne.

 

BETON ARCHITEKTONICZNY ŚREDNIO POROWATY  

Beton architektoniczny średnio porowaty, ma na swojej widocznej powierzchni do 30% widocznych raków i porów, które w charakterystyczny i nieregularny sposób pokrywają jego lico. 

To najczęściej spotykany i wybierany beton architektoniczny. Odpowiednia, ale niezbyt duża ilość porów nadaje pożądanych cech estetycznych. Tam, gdzie beton architektoniczny ma być ważnym, ale niedominującym akcentem dekoracyjnym. Efekt końcowy jest dosyć neutralny. Taki beton architektoniczny sprawdzi się niemal w każdej aranżacji, bez narzucania konkretnego stylu.

Delikatne pory świetnie korespondują i wygłuszają naturalne cienie występujące w prawdziwym betonie dekoracyjnym. Średnio porowaty beton architektoniczny o wysokich parametrach technicznych doskonale spełnia warunki mrozoodporności. Stosuje się go bez obaw na zewnątrz budynków, podobnie jak beton gładki. W Luxum beton dekoracyjny (architektoniczny) produkuje się w płytach ozdobnych pod nazwą Creative Concrete w strukturze Premium. Klasyfikuje się go jako wysokowytrzymała okładzina uniwersalna, stosowana na zewnątrz i wewnątrz. Nawet w pomieszczeniach trudnych, takich jak: korytarze, łazienki, kuchnie, strefy SPA, baseny, oranżerie, itp.

 

BETON ARCHITEKTONICZNY MOCNO POROWATY 

Mocno porowaty beton architektoniczny jest nawet w 90% pokryty rozmaitymi porami, rakami, inkluzjami. Mają one różne wielkości i nieregularne kształty oraz głębokości.

Beton dekoracyjny – mocno porowaty, wytwarzany jest pod nazwą Creative Concrete o strukturze Industrial. 

Świetny zarówno do wnętrz jak i na elewacje. W odróżnieniu od betonu architektonicznego Creative Concrete w strukturze gładkiej oraz strukturze Premium, najlepiej sprawdzi się na fasadach w miejscach osłoniętych, nie wystawionych bezpośrednio na działanie wody opadowej.

We wnętrzach, ze względu na wyższą nasiąkliwość i głęboką porowatość, raczej rzadko stosuje się w łazience, czy kuchni oraz na posadzkach. Chyba, że poddaje się go zalewaniu bezbarwną żywicą, podobnie jak trawertyn, gdzie wszystkie pory są zalane i tworzą gładką powierzchnię. Duża ilość porów rozprasza światło, cienie i przebarwienia są niemal niewidoczne. W sypialni, gabinecie, korytarzu, na kominku czy salonie, beton porowaty Creative Concrete Industrial okaże się nieocenionym wyborem, tworząc prawdziwie postindustrialny klimat.

 

KOLORYSTYKA I ESTETYKA BETONU ARCHITEKTONICZNEGO  

W dalszej kolejności równie ważne jak porowatość struktury lica betonu dekoracyjnego jest zdefiniowanie tego, jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć. Warto pamiętać o tym, że szarość odbierana jest jako naturalne wybarwienie betonu. Definiuje to jednak przyzwyczajenie do widoku nieosłoniętego betonu konstrukcyjnego, który niemal zawsze wytwarza się z szarego cementu.

Najlepszy beton architektoniczny wytwarza się na bazie białego cementu, a jego kolor jest wynikiem odpowiedniego barwienia w masie. Niektóre, nietypowe kolory betonu architektonicznego tworzy się w technice wytrawiania powierzchniowego. W ten sposób powstają ciekawe kolory i odcienie betonu np. w stylu „zardzewiałej” stali kortenowskiej, starej czerwonej cegły, złota, czy odcieni zieleni. Urozmaica to wybór i możliwości projektowania ciekawych aranżacji wnętrz, czy elewacji z udziałem tego trwałego tworzywa.

W celu uzyskania ujednolicenia kolorystycznego stosuje się już po instalacji betonu architektonicznego, odpowiedni impregnat lekko koloryzujący, lub impregnat pogłębiający kolor typu „mokry kamień”.

Dobrej klasy beton architektoniczny nie powinien być malowany. Malowanie świadczy o niskiej jakości wykonanego betonu, lub o konieczności ukrycia błędów montażowych. Często maluje się także imitacje betonu architektonicznego. Jednak tutaj zajmujemy się wyłącznie prawdziwym betonem architektonicznym, a wszelkie imitacje „odpuszczamy”. Ich estetyka broni się wyłącznie na zdjęciach, czy materiałach video rozmaitych producentów lub wykonawców takich specyfików. Na żywo, naturalny beton różni się wyraźnie od imitacji gipsowych, różnego rodzaju tynków, farb strukturalnych czy konglomeratów.

Czysty beton architektoniczny nie jest zatem malowany. Prawdziwy beton jest jedynie barwiony w masie lub wytrawiany specjalnymi kwasami reagującymi z zawartym w betonie wapnem. Dzięki temu uzyskuemy kolor trwały, głęboki, wyglądający naturalnie i UV odporny.

Estetyka betonu architektonicznego

Cechą charakterystyczną dla betonu architektonicznego jest jego wyjątkowa estetyka. Nie istnieją polskie normy prawne, w które by można było ująć kwestię wyglądu powierzchni betonu architektonicznego. Co prawda jest już dostępna, niestety nadal dosyć uboga bibliografia naukowa w zakresie właściwości i estetyki betonu architektonicznego. Wywodzi się ona z nieco przestarzałych normatywów niemieckich. Podawane przez nie normy nie są aktualne i nie odnoszą się do rzeczywistych oczekiwań współczesnych inwestorów. Nieco porządkują kwestię oceny, jeżeli przed wykonaniem betonu architektonicznego nie były one ustalone w żaden sposób. Wytyczne te opublikowano na portalu www.inzynierbudownictwa.pl. Trzeba zaznaczyć, że odnoszą się wyłącznie do betonu architektonicznego szalunkowego, powstającego bezpośrednio w miejscu instalacji, na budowie.  

Dlatego każdy z liczących się na rynku producentów betonu architektonicznego (zwanym także betonem dekoracyjnym, strukturalnym, fasadowym, artystycznym, licowym) ustala własne normatywy. Równocześnie dbając o odpowiedni przekaz architektoniczno-plastyczny.

Beton architektoniczny rozróżniany w powyżej opisanych grupach – Creative Concrete Premium gładki i średnio porowaty, oraz Creative Concrete Industrial mocno porowaty. Marka Luxum dostarcza beton architektoniczny w kilkunastu kolorach. Od bieli, poprzez odcienie szarości, do grafitu i czerni. W standardzie jest także często wybiera się beton w kolorze rdzy COR-TEN.

Beton dekoracyjny Luxum selekcjonuje się pod względem estetycznym, ze względu na kolor poszczególnych elementów betonowych, rakowania powierzchni, występowania cieni i inkluzji. Dodatkowo zamówienia realizuje się wyłącznie z elementów betonowych powstałych w jednej serii, tak aby ostateczny efekt dekoracyjny był najlepszy.

Beton architektoniczny to estetyka kształtowana przez naturę, ale kontrolowana przez człowieka.  

Dlatego Luxum wypracowało standaryzację betonu architektonicznego, gdzie pozostałości środków adhezyjnych, różnego rodzaju wyraźne plamy, uszczerbienia, obicia, przemoczenia, wyboczenia i wykrzywienia, zabrudzenia – nie są akceptowane. Beton musi być naturalny, ale nie oznacza to dowolności wynikającej z zastosowania złych technologii, niesprawdzonej receptury, niskiej jakości składników, braku odpowiedniego zaplecza do dojrzewania i magazynowania, zapylenia środowiska podczas wylewania i dojrzewania betonu.

W Luxum beton architektoniczny przechodzi wieloetapową kontrolę jakości i ma stworzone doskonałe warunki zarówno na etapie produkcji, jak i dojrzewania.

KONTAKT
close slider

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza

Skontaktuj się


Zadzwoń teraz
12 346 49 11 * 12 307 00 70
lub skorzystaj z formularza poniżej

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza