fbpx

Beton architektoniczny – w kuchni, salonie, łazience

Beton architektoniczny – w kuchni, salonie, łazience

Beton architektoniczny w nowoczesnej architekturze – pytania i odpowiedzi

Obecnie niemal każdy z nas spotyka się przy wykończeniu ścian, podłóg, schodów, kominków, ogrodzeń, elewacji, tarasów z pojęciem betonu architektonicznego. Co to właściwie jest ten beton architektoniczny? Jak i gdzie można go zastosować, gdzie kupić, czy kierować się opiniami internetowymi, na co zwracać uwagę. Bardzo często nawet fachowcy nie są w stanie sprecyzować co to jest beton architektoniczny. A także jakimi cechami charakteryzuje się tego rodzaju produkt. Co decyduje o jego jakości tego słynnego produktu? Czy jest bezpieczny? Może jest zbyt ciężki? Czy z montażem poradzi sobie każdy? Jaka jest cena betonu architektonicznego i co ma na nią wpływ? Decyduję się na beton architektoniczny, bo mi się podoba. Ale jaki wybrać i dlaczego?

To najczęściej zadawane pytania. Nie tylko przez tych, którzy chcą go mieć, ale także przez architektów, projektantów, dekoratorów wnętrz i ekipy wykonawcze. Chętnie odpowiemy na te pytania, korzystając z wieloletniej wiedzy zdobywanej przez zespół specjalistów Luxum. Począwszy od laboratorium, wielu lat spędzonych na produkcji, poprzez doświadczenia zbierane wprost na setkach budów i inwestycji. Za każdym razem kształtowały one świadomość, inspirowały, ekscytowały, czasami doświadczały, uczyły pokory, ale przynosiły radość i uznanie.  

Pasja do betonu i nowych, innowacyjnych metod produkcji, w zgodzie z naturą i ekologią oraz dbałość o najwyższą jakość i bezpieczeństwo, pozwala się cieszyć sławą lidera rynku betonu architektonicznego. To wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Dzisiaj tymi doświadczeniami dzielimy się z Wami. W końcu dom, miejsce pracy czy przestrzeń do życia urządza się na wiele lat. Warto więc dokonać świadomego, czyli dobrego wyboru.

Dlaczego beton architektoniczny? – wnętrza i elewacje

Beton to wyjątkowy materiał. Obecny w architekturze całego świata, znany już w starożytności. Obecnie dzięki nowoczesnej technologii, jako naturalny produkt może zachwycać. Idealnie wpisuje się w potrzeby użytkowników, zaspakajając potrzeby w obrębie przestrzeni życiowej i szeroko pojętej architektury. Kształtuje wrażliwość estetyczną jako materiał uniwersalny, który towarzyszy w naszym życiu od zawsze. Materiał betonowy zakorzeniony mocno w tradycji, a odkrywany na nowo, osadza nas w przyszłości. Dając poczucie ciągłości sprawia, że każde miejsce w jakim zostanie zastosowany, będzie dla nas bliskie.

Beton architektoniczny wysokojakościowy można wykorzystać praktycznie w każdej aranżacji. Będzie doskonałym wyborem zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach, gdzie beton ma styczność z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Beton architektoniczny warto wziąć pod uwagę planując zarówno nowe jak i przywracając świetności starsze inwestycje w budownictwie prywatnym, użyteczności publicznej oraz małej architekturze.

Beton został odkryty na nowo jako materiał dekoracyjny, kiedy na stałe do kanonów w architekturze wszedł modernizm, minimalizm, a zwłaszcza styl industrialny. Rzadko który materiał tak doskonale łączy się i uzupełnia zarówno produktami naturalnymi jak i wysoce przetworzonymi. Beton strukturalny (architektoniczny) świetnie prezentuje się w towarzystwie farb w kolorach kontrastowych, uniwersalnej bieli, kompozytów, włókna węglowego – Carbonu, szkła, stali nierdzewnej, mosiądzu i oczywiście drewna, a nawet cegły i kamienia naturalnego czy tkanin. Beton architektoniczny świetnie sprawdzi się w aranżacjach majestatycznych dużych domów czy apartamentów, jak i mieszkaniach o niewielkim metrażu. Najczęściej tworzy dekorację ścian w salonie. Jest to doskonały wybór także do korytarzy, gabinetów, sypialni, przestrzeni do pracy, a nawet tak trudnych pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, czy SPA.

Doskonałym pomysłem jest także zastosowanie betonu architektonicznego na kominek, podłogę, schody, elewację, ogrodzenie. Sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym i ukrytym w ścianie, a przy okazji wygłusza i poprawia akustykę pomieszczeń. Dobry beton dekoracyjny z powodzeniem zastosujemy jako jeden z najtrwalszych materiałów, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Moda na beton dekoracyjny. Chwila, czy stały trend?

Obecnie trwająca w świecie zachodnim moda na dekoracyjne powierzchnie z betonu jest wynikiem ewolucji. Wynika ona z dojrzewania gustów i kształtowania się postindustrialnej świadomości ekologicznej, a nie chwilowego kaprysu. Doświadczony architekt czy dekorator dostrzeże, że o betonie architektonicznym mówi się powszechnie. Nadal jest towarem wykwintnym i nie dostępnym dla każdego. Nie da się nie zauważyć jak dużo jest ofert różnego rodzaju podróbek, imitacji i tworzyw sugerujących w nazwie handlowej, że to coś jest „betonem architektonicznym”. Natomiast prawdziwego betonu architektonicznego nie znajdziemy w ofertach marketów budowlanych, a jego podaż nawet na dużych składach budowlanych jest sporadyczna. Dostępny jest niemal wyłącznie w specjalistycznych firmach, a faktycznych producentów jest w Polsce nadal niewielu.

Dlaczego tak jest?

Prawdziwy beton architektoniczny o wysokich parametrach jakościowych, spełniający wysokie oczekiwania estetyczne jest trudny do uzyskania. Właściwie niemożliwy do wytworzenia w warunkach zarówno niewielkiego zakładu bez zaplecza inżynierskiego, laboratoryjnego i technicznego, jak i wielkich zakładach prefabrykacji materiałów budowlanych i węzłach betoniarskich. Produkcja naturalnego betonu architektonicznego, aby produkt finalny przynosił satysfakcję świadomego konsumenta, odbywa się na liniach technologicznych, które ze względu na wysokie koszty uzyskania nie są dostępne dla niewielkich działalności. Ale też nie są na wyposażeniu dużych zakładów, gdzie do prefabrykacji estetycznego betonu architektonicznego, adaptuje się technologię prefabrykatów towarowych. Ich estetyka nie jest kluczowa i nie stanowi szczególnej dbałości.

Wyjątkiem jest opisywany poniżej beton architektoniczny – szalunkowy, którego płynny urobek bez przeszkód może być wytwarzany na dobrym węźle betoniarskim. A czynniki decydujące o estetyce formują się dopiero przy jego wylewaniu na budowie. Produkcja elementów prefabrykowanych z betonu architektonicznego, zwłaszcza płyt i paneli przypomina bardziej produkcję ręcznie wytwarzanych płytek klinkierowych czy ceglanych. Występujących jednak z użyciem bardziej zaawansowanych technik i z pominięciem procesu wypalania, niż powszechnych towarowych prefabrykatów z betonu (krawężniki, kręgi, płyty chodnikowe, kostka brukowa, itp.)

Prawdziwy beton dekoracyjny wymaga odpowiedniego traktowania podczas przechowywania i transportu. A tych składy, ani duże sieci marketów budowlanych nie mogą zapewnić, zwłaszcza dla prefabrykatów w postaci płyt o powierzchni większej jak 0,4 m². Dlatego nawet jeśli płyty z prawdziwego betonu dekoracyjnego pojawiają się w ofercie niektórych znanych sieci marketów budowlanych, to nie przekraczają granicznego rozmiaru 90x45cm (0,4 m²). A i w tej wielkości płyty z sieci handlowych, są przedmiotem ożywionej dyskusji co do ich przydatności w udanej dekoracji ścian.

 

Dlatego właśnie, prawdziwy, naturalny beton architektoniczny jest i będzie nadal materiałem unikalnym, nie występującym powszechnie i absolutnie wartym zastosowania. Z wyżej opisanych względów, nie jest i raczej nie będzie w dającej się przewidzieć przyszłości, „oklepanym” materiałem. Takim jak tani kamień, płytki gipsowe i inne okładziny ścienne, czy podłogowe, produkowane na masową skalę w fabrykach.

 

 

KONTAKT
close slider

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza

Skontaktuj się


Zadzwoń teraz
12 346 49 11 * 12 307 00 70
lub skorzystaj z formularza poniżej

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza