fbpx
PANELE BETONOWE MONTAŻ
porady, opinie, pliki do pobrania

 

PŁYTY BETONOWE LUXUM

ZALECENIA MONTAŻOWE*, PORADY, OPINIE

planowanie

montazosbmontaz kotwymontaz na srubymontazjednoskladnikowy

cotojestbetondo pobraniatransportcennikjakzamawiac

 

Panele – płyty betonowe Luxum cechuje wysoka jakość dzięki której ostateczny efekt dekoracyjny jest doskonały. Dodatkowy komfort przynosi świadomość, że beton architektoniczny użyty przy urządzaniu spełnia z dużym zapasem wszelkie przewidziane normatywy, jest bezpieczny i można będzie w pełni cieszyć się z nowoczesnych rozwiązań architektonicznych nawet przez kilkadziesiąt lat. Trzeba pamiętać, że beton kształtuje trendy w architekturze i dekoracji już od lat 20-stych XX wieku. W Polsce swoista moda na beton architektoniczny trwa zaledwie od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek tego trendu. Pierwotna, nieprzystępna surowość betonu została okiełznana w płytach z betonu architektonicznego Luxum. Panele betonowe Luxum, są gładkie, przyjemne w dotyku, pozbawione szorstkości, a jednocześnie w wersji porowatej, z głębokimi rakami, które nadają niepowtarzalnego, nowoczesnego charakteru.

 

 

PŁYTY BETONOWE Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO LUXUM Z OFERTY STANDARDOWEJ NIE ZAWIERAJĄ SZTUCZNYCH WŁÓKIEN, DZIĘKI CZEMU NIE PYLĄ, NIE ŻÓŁKNĄ, SĄ ŁATWE W OBRÓBCE I MONTAŻU.

 

Aby cieszyć się doskonałością betonu architektonicznego dzielimy się tutaj naszą wiedzą i doświadczeniem, które pozwolą szybko i prawidłowo przeprowadzić montaż płyt Luxum.

 

Płyty z betonu architektonicznego Luxum zostały zaprojektowane i wyprodukowane tak, aby mogły zostać bezproblemowo, szybko i ekonomicznie zamontowane. Innowacyjny na polskim rynku betonu architektonicznego skład mieszanki oraz specjalne warunki produkcji sprawiają, iż beton architektoniczny Luxum jest tak dobry i może być skutecznie, szybko i relatywnie tanio zamontowany, bez konieczności stosowania specjalistycznych rozwiązań i zatrudniania specjalnie przeszkolonej ekipy. Dzięki rozwiązaniom Luxum oszczędza się czas, pieniądze. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że płyty betonowe Luxum są dostarczane na budowę w Polsce w ciągu 2-3 dni roboczych.

 

PŁYTY BETONOWE LUXUM SĄ PRZYCINANE I OBRABIANE JAK WIELKOFORMATOWE PŁYTKI CERAMICZNE, A W ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW MONTOWANE NA KLEJ.

 

Przed montażem zawsze prosimy zapoznać się i przestrzegać informacji i zaleceń zawartych w regulaminie i przekazać je montażyście.

Polecamy także autoryzowane ekipy montażowe Luxum, których doświadczenie i wiedza w montażu płyt betonowych pozwoli na bezbłędny montaż.

 

 

PŁYTY BETONOWE MONTOWAĆ  RÓWNO – TRZYMAJĄC POZIOM. UŻYĆ POZIOMICY I NIE RÓWNAĆ PŁYTKI DO PŁYTKI.

 

TRZEBA MIEĆ NA UWADZE EFEKT FINALNY, A NIE ODCINKOWY. W MOMENCIE KIEDY PŁYTA DO PŁYTY NIE PRZYLEGA ZGODNIE Z POZIOMEM, MOŻNA JĄ ODPOWIEDNIO DOSZLIFOWAĆ. NIE JEST TO PROBLEM, PONIEWAŻ SĄ TO PŁYTY BETONOWE. DODATKOWO POWINNO SIĘ PRZETRZEĆ KRAWĘDZIE Z EWENTUALNEGO PYŁU I EWENTUALNYCH NIERÓWNOŚCI.

 

 

 

W ofercie Luxum znajdują się 2 RODZAJE KLEJU do betonu architektonicznego. ZAPYTAJ doradcę który klej będzie odpowiedni do planowanego montażu.

 

 

 

kolko-1

 

kolko-aMONTAŻ PŁYT BETONOWYCH NA KLEJ JEDNOSKŁADNIKOWY LUXUM

KLEJ HYBRYDOWY, BEZWODNY

niewidoczny sposób montażu

klej-instrukcja-uzycia-jednoskladnikowy

KARTUSZ 290 ml – WYDAJNOŚĆ DO 1,5 m².

 

Dekoracyjne płyty betonowe można kleić na:

 • ściany wewnętrzne,
 • fasady,
 • posadzki,
 • ogrodzenia,
 • małą architekturę,
 • tarasy.
   

PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO LUXUM MOŻNA KLEIĆ KLEJEM JEDNOSKŁADNIKOWYM DO GRUBOŚCI PŁYTY  2 cm I ROZMIARU
120×60 cm, A NA ELEWACJĘ DO ROZMIARU 100×50 cm.


MAKSYMALNY CIĘŻAR MOCOWANEGO MATERIAŁU NA METR KWADRATOWY NIE MOŻE WYNOSIĆ WIĘCEJ NIŻ 35 kg.

 


 

kolko-a Usunąć z podłoza oleje, tłuszcze, pył, kurz i słabo zwiazane powłoki malarskie lub lakiernicze, jak również pozostałości po poprzednich kitach, klejach, farbach itp.

kolko-b Przy połaczeniach z silnie porowatymi i chłonnymi podłożami, np. gazobeton, poleca sie zastosowac środek gruntujący pod kleje hybrydowe. W razie wątpliwości przeprowadzić test przyczepności.

 

kolko-wykrzyknikPłyty betonowe i kamienne przykleić do podłoża w ciągu maksymalnie 8 minut.

 

kolko-c Ustalić wielkość fugi krzyżykami i montowaną płytę równomiernie docisnąć. Dla optymalnej wytrzymałości, płyty z naniesionym klejem przycisnąć do podłoża tak, by między nimi powstała 2-3mm szczelina wentylacyjna. Odstęp zapewni, że spoina klejowa będzie w stanie dobrze przenosić odkształcenia. W przypadku płyt wielkoformatowych można użyć pasków poziomujących np. system RUBI.

 

 

 


kolko-bMONTAŻ PŁYT BETONOWYCH NA KLEJ SILVER LUXUM

niewidoczny sposób montażu

 

WOREK 25 kg – WYDAJNOŚĆ DO 5 m²

 

Dekoracyjne płyty betonowe można kleić na:

 • ściany wewnętrzne,
 • fasady,
 • posadzki,
 • ogrodzenia,
 • małą architekturę,
 • tarasy.

 

PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO LUXUM MOŻNA KLEIĆ DO GRUBOŚCI PŁYTY 2 cm I ROZMIARU 120×60 cm, A NA ELEWACJĘ DO ROZMIARU 100×50 cm

 

kolko-a Płyty betonowe przed montażem zaimpregnować impregnatem do betonu architektonicznego Luxum dwukrotnie metodą „mokro na mokro”, równomiernie wałkiem gąbkowym lub z krótkim włosiem. Impregnować awers i boki płyty, oraz miejsca po docięciu.

kolko-b Rewers płyty betonowej i podłoże gruntować gruntem z piaskiem kwarcowym typu beton-kontakt, nanosić klej pacą z zębami na całej powierzchni, zgodnie z instrukcją producenta kleju Luxum.

kolko-c Ustalić wielkość fugi krzyżykami i montowaną płytę równomiernie docisnąć. W przypadku płyt wielkoformatowych można użyć pasków poziomujących np. system RUBI.

kolko-wykrzyknik Podłoże powinno być nośne, wysezonowane, pozbawione gładzi, słabych tynków, powłok malarskich i tapet. W przypadku słabszego podłoża i tynków gipsowych zaleca się wyrównanie ścian płytą GK lub nielakierowaną płytą OSB.

 

W ofercie Luxum znajdują się DWA RODZAJE KLEJU do betonu architektonicznego. ZAPYTAJ doradcę który klej będzie odpowiedni do planowanego montażu.

 

 

kolko-2 

MONTAŻ PŁYT BETONOWYCH NA ŚRUBY

widoczny, dekoracyjny sposób montażu

 

MONTAŻ PŁYT NA ŚRUBACH, TO BARDZO PROSTY, SKUTECZNY SPOSÓB MONTAŻU Z ELEGANCKIM EFEKTEM DEKORACYJNYM. ŚRUBY POZWALAJĄ MONTOWAĆ PŁYTY Z BETONU LUXUM W DOWOLNYM ROZMIARZE I GRUBOŚCI.

 

kolko-a Płytę betonową Luxum zaimpregnować przed montażem lub docięciem.

kolko-b Nawiercić w narożnikach płyt otwory wiertłami do betonu bez użycia udaru.

kolko-c Płytę przystawić do podłoża i zaznaczyć ołówkiem miejsca wiercenia otworów pod kołki. Wywiercić otwory pod kołki rozporowe w podłożu. Płyty przystawić i spasować do podłoża. Przykręcać śrubami nie dociskając zbytnio do podłoża. Z każdej strony płyty należy zastosować podkładkę elastyczną. Na łebki śrub nałożyć dekoracyjne nakładki ze stali nierdzewnej z oferty Luxum.

 

RODZAJE NAKŁADEK OZDOBNYCH

 

nakladki2

kotwy2

 

 

kolko-3 

MONTAŻ PŁYT BETONOWYCH NA KOTWY

niewidoczny sposób montażu, elewacje wentylowane

 

PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO LUXUM MOŻNA KOTWIĆ NA STANDARDOWE, OGÓLNIE DOSTĘPNE KOTWY KAMIENIARSKIE. TEN SPOSÓB MONTAŻU PŁYT BETONOWYCH SZCZEGÓLNIE POLECANY JEST DO MONTAŻU PŁYT WIELKOGABARYTOWYCH 120×60 cm I WIĘKSZYCH O GRUBOŚCI 3 cm.

KOTWIENIE NAJCZĘŚCIEJ STOSUJE SIĘ W PRZYPADKU MONTAŻU PŁYT BETONOWYCH NA WYSOKICH FASADACH I ELEWACJACH WENTYLOWANYCH Z OCIEPLENIEM O GRUBOŚCI POWYŻEJ 15 cm.

 

kolko-a Płytę betonową zaimpregnować przed montażem lub docinaniem.

kolko-b Rozmierzyć i nawiercić otwory w fasadzie i boku płyt betonowych.

kolko-c Umieścić kotwy w otworach montażowych, zabezpieczyć zaprawą i zakotwić w podłożu. W przypadku skomplikowanych fasad użyć do spasowania płyt stabilizatorów.

 kolko-wykrzyknik Stosować wyłącznie kotwy atestowane.

 

 

 

Możliwy również montaż na widoczne kotwy ozdobne z nakładkami – wnętrza i elewacje.

 

rys-kotwy-ozdobne-montaz

kotwy

 

 

 kolko-4

MONTAŻ PŁYT BETONOWYCH DO PŁYT OSB I GK

 

Beton architektoniczny Luxum w okładzinach charakteryzuje się doskonałą jakością, trwałością i wytrzymałością, to jednak nie jest gwarancją,  że nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie lub po montażu. W związku z tym montaż płyt z betonu architektonicznego musi być poprzedzony dokładną analizą podłoża, na którym będziemy przyklejać okładzinę.


PODŁOŻE POWINNO BYĆ NOŚNE I STABILNE, TYNKI ZWARTE, WYSEZONOWANE I CZYSTE

kolko-wykrzyknikNie można montować płyt betonowych na tynki słabe lub tynki gipsowe. Jeżeli mamy jako podłoże tynk gipsowy, to należy go skuć, powierzchnię wyrównać zaprawą cementowo-wapienną lub zamontować podłoże zastępcze z odpowiednich płyt GK lub OSB.

OSB płyty wiórowe, czy GK gipsowo-kartonowe są stosunkowo tanie i łatwo je obrabiać oraz montować. Przy klejeniu na nie płyt z betonu architektonicznego, należy przestrzegać pewnych zasad i używać odpowiednich wyrobów.


PŁYTA OSB


To materiał drewnopochodny powstały z wiórów o grubej gradacji, prasowany na tafle pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Lepiszczem jest odpowiednia żywica, która zmniejsza przyczepność kleju. OSB ze względu na własności techniczne i warunki użytkowania, są w produkcji podzielone na klasy:

    OSB 1 –  płyta uniwersalna,  nie przenosi obciążeń, może być stosowana wewnątrz obiektu, w pomieszczeniach suchych i przewiewnych. Nie nadaje się na podłoże dla betonu architektonicznego.
    OSB 2 –  płyta mogąca przenosić obciążenie.  Stosować  wyłącznie w pomieszczeniach suchych i przewiewnych.
    OSB 3 – płyta przenosząca obciążenia,  do montażu wewnątrz oraz zewnątrz budynku , w miejscach osłoniętych, nie narażonych bezpośrednio na wilgoć.
    OSB 4 – płyta o wysokich parametrach, przenosi duże obciążenia. Stosowanie możliwe z trudniejszych warunkach, także w miejscach wilgotnych.

 

Przy montażu płyt z betonu architektonicznego Luxum, stosuje się płyty OSB 3 oraz OSB 4. Z powodzeniem stosuje się je jako podłoże zastępcze.

OSB są łatwe w montażu, ale mogą stanowić trudne podłoże. Czasami ulegają zwichrowaniu na skutek działania czynników takich jak wilgoć, zbyt duże obciążenie, nieprawidłowy montaż itp.

 

ODPOWIEDNIA IMPREGNACJA ZABEZPIECZA PŁYTY OSB I PRZEDŁUŻA ZNACZĄCO ICH TRAŁOŚĆ

 


Okładziny ścienne z betonu architektonicznego na OSB może kleić wyłącznie posiadający odpowiednie kwalifikacje fachowiec. Przystępując do wykonywania okładzin, płyty OSB dokładnie oczyścić z warstw osłabiających przyczepność kleju:

 • pyłu
 • brudu
 • kurzu
 • tłuszczu
 • resztek farb, lakierów.

strzalka

Oczyszczone OSB należy przetrzeć dokładnie (przeszlifować) papierem ściernym i zastosować preparat gruntujący dla powiększenia zdolności do przyczepności. Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do klejenia formatek betonowych. Duża odkształcalność płyt OSB ogranicza wykorzystanie klejów na bazie cementu, z wyjątkiem klejów wysokoplastycznych. Tutaj dobrym wyborem jest klej dwuskładnikowy do betonu architektonicznego LUXUM. Charakteryzuje się wysoką elastycznością i doskonałą przyczepnością. Klej dwuskładnikowy do betonu LUXUM jest biały i nie powoduje przebarwień przy montażu płyt betonowych. Ważne aby zarówno podłoże, jak i rewers płyty, czyli punkt styczny płyty betonowej z klejem był zagruntowany.

kolko-wykrzyknik
KIEDY OSB MONTOWANE JEST W ŁAZIENKACH – NA ZAGRUNTOWANE PODŁOŻE TRZEBA KONIECZNIE NANOSIĆ WYSOKIEJ JAKOŚCI FOLIĘ ELASTYCZNĄ

Folię elastyczną nakładać najlepiej przy pomocy wałka lub pędzla, jednak nie wcześniej niż minimum 8 godzin po zastosowaniu gruntu. Folia wodoszczelnie zabezpieczy podłoże. Najlepiej nakładać folię dwukrotnie zgodnie z instrukcją producenta. Drugą warstwę należy nakładać po całkowitym wyschnięciu pierwszej, tj. po około 3 godzinach. W dylatacjach ścian i podłóg zastosować taśmy uszczelniające – należy je wklejać w świeżą, drugą warstwę folii elastycznej. Po 24 godzinach można przystąpić do montażu płyt betonowych, przestrzegając procedur.

 

PŁYTA MFP

Płyty MFP tak jak płyty OSB należą rodziny płyt drewnopochodnych i składają się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami. Różnią się od OSB układem wiórów – w płycie budowlanej MFP wióry są ułożone w różnych kierunkach w całym przekroju płyty, co sprawia, że jej wytrzymałość na zginanie jest jednakowa wzdłuż obu osi.

 

kolko-wykrzyknikOBECNIE ZAMIAST PŁYTY OSB 3 POLECAMY PŁYTĘ BUDOWLANĄ MFP, KTÓRA MA ZNACZNIE LEPSZE PARAMETRY TECHNICZNE I JEST ŁATWIEJSZA W OBRÓBCE.

 

 


PŁYTA GK  gipsowo-kartonowa

 

Jak nazwa wskazuje płyty powstają ze zmienianego gipsu sztukatorskiego, gdzie z dwóch stron okleja się slab gipsowy kartonem. Płyty GK produkuje się według rodzaju:

 • PŁYTY GKB (standardowe – zwykłe) – Płyty ogólnego stosowania, wykorzystywane jako suche tynki do ścian i na sufity. Można stosować w pomieszczeniach, gdzie względna wilgotność powietrza nie przekrocza 70%.

 

 • PŁYTY GKBI (poddane impregnacji) – Taka płyta wytwarzana jest jak GKB z dodatkowym zabezpieczeniem hydrofobowym gipsu, gdzie stosuje się dodatek silikatów. Płyty do zastosowania w pomieszczeniach z wilgotnością powietrza nie przekraczającą 85% – pod warunkiem, że powierzchnie zostaną całkowicie pokryte materiałami odpornymi na wystąpienie wilgoci i tylko w pomieszczeniach wentylowanych. Po wzmocnionym montażu płyty i odpowiednim przygotowaniu możne stanowić podłoże pod okładziny z betonu architektonicznego.

 

 • GKF (o ograniczonej palności – ogniochronne) – Płyty kartonowo-gipsowe zawierające domieszkę włókna szklanego. Ich cechą charakterystyczną jest zwiększona odporność na ogień. Często znajdują swoje zastosowanie jako osłona przed ogniem, oraz przy zabudowie zimnej kominków. Używamy ich w pomieszczeniach gdzie wilgotność powietrza wynosi poniżej 70%. Po solidnym, wzmocnionym montażu, nadają się pod okładziny betonowe z betonu architektonicznego LUXUM.

 

 • GKFI (o ograniczonej palności – ogniochronne, impregnowane) – płyta z zawartością włókna szklanego i substancji hydrofobowej (ograniczający nasiąkliwość środek hydrofobowy). Płyta ma znacząco zwiększoną odporność na ogień i znajduje zastosowanie w pomieszczeniach gdzie może wystapić wilgoć – jak łazienki i poddasza. W łazienkach stosować z folią elastyczną. GFKI cieszy się świetnymi opiniami fachowców. Ten rodzaj płyty karton-gips można stosować po odpowiednim przygotowaniu jako podłoże pod płyty z betonu architektonicznego.

 

 • GKP (płyta podkładowa pod tynk) –  Płyta najczęściej montowana na konstrukcji nośnej budynków. To rodzaj płyty GK o dużej chłonności kartonu – co stanowi świetne podłoże pod tynki. NIE JEST ZALECANA DO MONTAŻU PŁYT BETONOWYCH.

 

 • PŁYTA ZESPOLONA  – Płyta wytwarzana  z dodatkiem  materiału  izolacyjnego, takiego jak pianka polistyrenowa lub poliuretanowa. Można stosować w izolacjach wnętrz przy grubości warstw izolacyjnej od 20 do 60 mm.

Aby przygotować podłoże pod okładzinę z paneli z betonu architektonicznego z płyty gipsowo-kartonowej przygotowujemy powierzchnię podobnie jak przy OSB, tylko jej NIE SZLIFUJEMY.

Tak jak w przypadku OSB, przeprowadzić inspekcję połączeń w miejscu styku płyt. Widoczne szczeliny wypełnić zaprawą szpachlową. Na powierzchni płyt GK nie mogą pozostać zgrubienia.

 

kolko-wykrzyknikŁazienki, SPA, garaże, kuchnie, baseny itp. to pomieszczenia wilgotne. Stosujemy ZIELONE PŁYTY GK.

Zapamiętaj, że zielona płyta GK, jest bardziej odporna na dużą wilgoć w powietrzu i nie ulegnie degradacji przy bezpośrednim kontakcie z wodą. W pomieszczeniu „mokrym” koniecznie zabezpiecz podłoże poprzez aplikację podwójnych warstw folii elastycznej (folia w płynie). W ten sposób ochronisz zieloną płytę GK przed niszczącą penetracją wilgoci, wody i pary wodnej. Naroża zabezpieczyć przy pomocy taśmy uszczelniającej, bowiem sama folia nie podoła  naprężeniom które powstaną w takim miejscu. Na tak przygotowanej powierzchni można przystąpić do klejenia przygotowanych, zagruntowanych i zaimpregnowanych płyt betonowych. Kleić z użyciem kleju wysokoelastycznego, zapewniającego dużą przyczepność płyt betonowych, z betonu Luxum do podłoża.

 

PRZY WYKOŃCZENIACH PŁYTAMI Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO np. WANIEN lub ŚCIAN Z PŁYTY GIPS-KARTON:

 • Zastosować minimum podwójną warstwę płyt GK oraz zagęścić znacząco ilość zastosowanych profili.
 • Najlepiej zamiast standardowych profili do płyt kartonowo-gipsowych, zastosować wzmocnione profile drzwiowe. Wówczas podłoże wykaże większą stabilność.
 • Płyty OSB, są od płyt GK bardziej sztywne i stabilniejsze. Grubość płyty OSB nie może być niższa niż 22 mm, a w przypadku ścian z OSB, zastosować znacznie grubszą płytę i solidne profile.

kolko-wykrzyknik

KONIECZNIE ZAPAMIĘTAJ, ŻE PŁYTY GK i OSB, KTÓRE SĄ PODŁOŻEM POD OKŁADZINY Z PŁYT BETONOWYCH, ABSOLUTNIE MUSZĄ BYĆ ZAMONTOWANE PROFESJONALNIE, CO OZNACZA – SOLIDNIE I STABILNIE. POWIERZCHNIA PŁYT MUSI BYĆ DOKŁADNIE OCZYSZCZONA. JEŚLI PODŁOŻE NIE BĘDZIE PRZYGOTOWANE PROFESJONALNIE, TO ZASTOSOWANIE NAWET NAJLEPSZYCH KLEJÓW,  A TAKIM JEST KLEJ DWUSKŁADNIKOWY DO BETONU ARCHITEKTONICZNEGO LUXUM, MAJĄCY NAJLEPSZE OPINIE – MOŻE NIE BYĆ CAŁKOWICIE ZADOWALAJĄCE.

 

ZACHĘCAMY PRZ MONTAŻU DO SKORZYSTANIA Z PROPOZYCJI AUTORYZOWANYCH EKIP MONTAŻOWYCH

luxum-r-czarne

 

*Wszelkie zalecenia montażowe należy traktować wyłącznie informacyjnie. Bardziej szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie. Ostateczną decyzję w sprawie sposobu i przebiegu montażu podejmuje montażysta lub kierownik budowy.

 

 

PLANOWANIE MONTAŻU, PORADY

 

Płyty betonowe w sposób naturalny mogą w nieznaczny sposób różnić się rozmiarami. Dlatego przed montażem trzeba je dokładnie pomierzyć i zrobić odpowiedni plan. Montaż i obróbka płyt betonowych Luxum są łatwe i bezproblemowe dla fachowców, którzy zawodowo zajmują się montażem płytek ceramicznych lub kamiennych. Dlatego zaleca się, aby montaż betonu architektonicznego, zwłaszcza tam gdzie będą eksponowane jego walory estetyczne, był powierzony profesjonalistom. To zagwarantuje, że efekt będzie doskonały.

kolko-wykrzyknik Płyty betonowe przed docinaniem, wierceniem otworów i montażem dobrze jest zaimpregnować impregnatem Luxum.  Umożliwi to łatwiejsze oczyszczenie płyt po montażu.

kolko-wykrzyknik Panele betonowe należy przez minimum 2 dni przechowywać w pomieszczeniu w którym będą montowane, w celu ustabilizowania temperatury i wilgotności.

kolko-wykrzyknik Montować należy wyłącznie płyty do których nie ma zastrzeżeń.

kolko-wykrzyknik Zawsze należy przestrzegać informacji zawartych w regulaminie.

 

 

PAKOWANIE, TRANSPORT I PRZECHOWYWANIE PŁYT BETONOWYCH

 

Beton architektoniczny Luxum jest materiałem o wysokich walorach estetycznych. I taki powinien pozostać po montażu, nawet przed wiele dekad.  Aby tak było, trzeba się betonem odpowiednio zaopiekować, przed jego zamontowaniem.

kolko-wykrzyknik  Płyty betonowe pakowane są na paletach transportowych. Na palecie płyty ułożone są parami po dwie sztuki, złożone awersami do siebie. Pary płyt piętrowane są na palecie z przekładkami z 5 mm styropianu. Każdy narożnik na palecie zabezpieczony jest kątownikami. Następnie na wierzch kładzione są tekturowe stożki, jako informacja dla spedytora, że nie należy stawać na paletach. Całość pakowana jest w grubą, przezierną folię transportową i spinana solidnie pasami transportowymi. Na wierzchu znajdują się listy przewozowe oraz  naklejka informacyjna dla kuriera i odbiorcy z wyraźnym logo producenta. Sposób transportu został opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń i wykonanie tysięcy dostaw do całej UE.

 

Warto pamiętać, że Luxum bierze pełną odpowiedzialność za transport płyt betonowych. Szkody transportowe są rzadkie, ale w razie jej wystąpienia, wystarczy postąpić zgodnie z procedurami i spisać uważnie protokół szkody. Wówczas nowe płyty dostarczane są priorytetowo. W transporcie mogą znajdować się rzeczy dodatkowo zamówione. Płyty dostarczane są przez wyspecjalizowaną międzynarodową firmę kurierską samochodami ciężarowymi. Kurier zaopatrzony jest w wózek paletowy.

 

kolko-wykrzyknik  Po otrzymaniu transportu, płyty betonowe należy rozpakować bezzwłocznie, składując pionowo i przekładając przekładkami z kołeczków drewnianych lub krzyżyków do płytek ceramicznych. Ma to na celu zapewnienie płytom odpowiedniej wentylacji. Folia i styropian zaburzają cyrkulację powietrza i właściwą paro przepuszczalność, co może zmienić estetykę betonu. Płyty z betonu, należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, zacienionych i przewiewnych. Płyty rozpakowywać ostrożnie i nie przesuwać „płyta po płycie”. Przenosić na sztorc.

kolko-wykrzyknik  Płytki betonowe w rozmiarze 60×30 cm pakowane są po 5 szt. w pudełkach kartonowych z przekładkami ze styropianu. Płytki tej wielkości mogą być przechowywane w opakowaniu transportowym.

kolko-wykrzyknik  Niezamontowanych płyt nie można narażać na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych.

 

JAK POZBYĆ SIĘ DROBNYCH MANKAMENTÓW?

 

Uszkodzenia dekoracyjnych płyt betonowych mogą nastąpić podczas rozładunku, przechowywania, montażu i eksploatacji. Ale co zrobić kiedy płyta ulegnie uszkodzeniu?

 • Płyty pęknięte można przyciąć i wykorzystać na dalszym etapie montażu.
 • Płyty zarysowane ostrym narzędziem delikatnie przecieramy ruchem okrężnym w miejscu rys papierem ściernym o gradacji min 240. Rysy znikają po kilku sekundach.
 • Płyty zabrudzone można umyć wodą z mydłem. Jeżeli to nie pomaga, nałożyć należy pastę do usuwania plam z betonu, a następnie umyć wodą z mydłem.
 • Płyty należy przenosić ostrożnie w czystych rękawicach, nie przesuwać” płyta po płycie”, ostrożnie operować narzędziami.

ZALECAMY ZABEZPIECZENIE PŁYT IMPREGNATEM DO BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

luxum-r-czarne

 

Doradcy Luxum chętnie służą pomocą na każdym etapie zastosowania płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego. Od projektu, przez zakup, dostawę, montaż i eksploatację. Beton architektoniczny Luxum to dobry wybór! Cieszymy się, że wraz z betonem możemy dostarczyć wiele radości. Kiedy wszystkie prace zostaną zakończone, można będzie rozkoszować się doskonałym efektem.

 

znaczek

Beton architektoniczny świetnie sprawdza się jako dekoracja zarówno wewnątrz jak na zewnątrz budynków. 

Płyty betonowe Luxum mają uniwersalny charakter. Dzięki temu mogą być elegancką dekoracją we wnętrzach zarówno industrialnych, minimalistycznych, nowoczesnych i klasycznych, ale także świetnie się komponują z antykami oraz wnętrzach eklektycznych i glamour.

Ciekawostką jest fakt, iż zdecydowanie najlepiej wypoczywa się i relaksuje w pomieszczeniach w chłodnych barwach. Beton architektoniczny jest zatem idealnym, naturalnym materiałem dla ludzi chcących wypoczywać w przyjaznym otoczeniu. Ważne jest aby dobrać odpowiednie proporcje, zwłaszcza jeżeli wnętrza mają być ciepłe w odbiorze. 

Beton architektoniczny świetnie łączy się z drewnem, szkłem, mosiądzem, stalą nierdzewną i stalą Corten oraz kompozytami typu solid surface w monolitycznych kolorach oraz włóknem węglowym.

 

 

DLACZEGO BETONOWE PŁYTY LUXUM – JAKOŚĆ, PIĘKNO, BEZPIECZEŃSTWO

 

Beton architektoniczny w płytach dekoracyjnych produkcji Luxum jest produkowany najnowocześniejszą, ściśle kontrolowaną metodą z najlepszych materiałów. Mieszanka najprzedniejszego szwajcarskiego cementu i wyselekcjonowanych, wielokrotnie płukanych kruszyw z polskich kopalni i żwirowni oraz dodatek uszlachetniaczy w połączeniu z czystą wodą dodawaną w odpowiedniej temperaturze. Po wylaniu do form i poddaniu wibracji, płyty są transportowane do komory z kontrolowaną atmosferą, gdzie spokojnie zachodzą procesy wiązania i utrwalania.

strzalka

Po 48 godzinach następuje rozformowanie i ocena jakości. Płyty które spełniają normy oceny wizualnej, wędrują do dojrzewalni w której regulowana jest wilgotność i temperatura. Płyty przenoszone są ręcznie, przy użyciu białych rękawic.

strzalka

W dojrzewalni beton architektoniczny Luxum przebywa do momentu zamówienia przez klienta. Wówczas podlega dodatkowej kontroli wizualnej i dokonywane są pomiary. Każda płyta skierowana do poczekalni jest dokładnie sprawdzona.

strzalka

W poczekalni płyty wyrównują temperaturę do temperatury otoczenia, po czym kontrolowane są jeszcze raz. Z poczekalni panele przekazywane są do pakowalni gdzie w białych rękawiczkach pakowane są na palety lub w pudełka kartonowe.

strzalka

Każde opakowanie transportowe przed oddaniem w ręce kuriera jest sprawdzane i znakowane. W ten sposób zyskujemy pewność, że klient otrzyma to co najlepsze i bezpieczne dla niego i jego rodziny.

 

DBAŁOŚĆ O PŁYTY Z BETONU ARCHITEKTONICZNEGO NA KAŻDYM ETAPIE PRODUKCJI I DYSTRYBUCJI JEST DLA NAS BARDZO WAŻNA.  Z KAŻDEJ MIESZANKI I PŁYT POBIERANE SĄ PRÓBY. CHCEMY ABY WŁAŚNIE PŁYTY KTÓRE TRAFIĄ DO PAŃSTWA, W 100% ZASŁUGIWAŁY NA MIANO NAJLEPSZYCH.

 

Luxum to pierwszy w Polsce producent betonu architektonicznego w płytach (panelach dekoracyjnych), który stosuje całkowicie kontrolowaną produkcję, oraz czystą, nieprzemysłową wodę w odpowiedniej temperaturze. Nowością jest także minimum dwukrotne płukanie kruszywa. Większość producentów nie stosuje płukania kruszyw. Także parametry szwajcarskiego cementu stosowanego w produkcji Luxum,  są najwłaściwsze do produkcji tego rodzaju paneli betonowych.

Odpowiednie proporcje i procedury postępowania w produkcji były opracowane przez najlepszych fachowców w branży i doskonalone przez wiele lat.

Beton nie przestaje zaskakiwać i dlatego jest on tak pożądanym i cenionym materiałem dekoracyjnym.

Warto wspomnieć, że płyty z betonu architektonicznego Luxum są:

 • ognioodporne klasa A1
 • mrozoodporne do -40st.C
 • posiadają najwyższą dla betonu IV klasę ścieralności.

 

PARAMETRY TE SĄ W BETONIE LUXUM TRWAŁE

kolko-wykrzyknik

Beton architektoniczny produkcji Luxum jest naturalny. Wybierany na inwestycje także ze względu na brak szkodliwych sztucznych włókien i bezpieczeństwo zdrowotne potwierdzone atestem PZH, co stanowi fundamentalne znaczenie dla zastosowania płyt betonowych zwłaszcza we wnętrzach.

Sztuczne włókna szklane (cyrkonowe), polipropylenowe poprawiają urobek betonowy i stanowią doskonały rodzaj zbrojenia rozproszonego. Tak się dzieje, ale w betonie towarowym. W betonie architektonicznym w cienkich płytach te same włókna nie sprawdzają się. Spełniają swoją rolę wyłącznie na etapie produkcji, ale są szkodliwe na etapie użytkowania. Ze względu na to, że mieszanka na beton architektoniczny w płytach jest bardzo gęsta (występuje inny tak zwany punkt piaskowy), to po okresie dojrzewania włókna sztuczne mają tendencję do odklejania się. Tworzy to niebezpieczeństwo pękania i poważne zagrożenie zwłaszcza, jeżeli płyty są montowane na klej. Dodatkowo zmienia się charakterystyka paro przepuszczalności i płyty z włóknami sztucznymi mogą ulegać nieestetycznym zaplamieniom. W zależności od rodzaju sztucznych włókien, płyty mogą żółknąć lub pylić, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

 

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby płyty betonowe były wolne od sztucznych włókien, tak jak płyty betonowe Luxum.

 

 

CO TO JEST BETON ARCHITEKTONICZNY?

 

Pojęcie betonu architektonicznego nie jest w Polsce w pełni zdefiniowane. Dlatego często nazywa się tak wykończenia dekoracyjne zawierające cement, lub imitujące wygląd betonu.

W Luxum uważamy, że beton architektoniczny to naturalna mieszanka cementu, kruszyw i czystej wody z dodatkiem uszlachetniaczy bez sztucznych włókien.

Wierzymy, że prawdziwy beton architektoniczny zgodnie ze swoimi właściwościami estetycznymi powinien wyglądać naturalnie. Pożądane są cechy typowe dla betonu jak cienie, inkluzje i użyłowania oraz pory, zwane rakami. W dużej części kwestia estetyki jest dziełem samej natury, niemniej jednak charakter betonu architektonicznego powinien być kształtowany w sposób kontrolowany i regulowany, a ocena jego estetyki, powinna opierać się o obiektywne kanony piękna. Tak więc nie wszystkie żyły, plamy i niedoskonałości powierzchni będą mieściły się w tych granicach. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do estetycznego wyglądu dekoracyjnych płyt betonowych Luxum.

Powstało już opracowanie inżynierskie na temat oceny betonu architektonicznego, gdzie opisano właśnie sposób oceny betonu wraz z klasyfikacją. Rozpowszechniane opracowanie dotyczy wyłącznie betonu architektonicznego wylewanego w szalunkach, wprost na budowie. Ale i tutaj dostrzega się pewną nieścisłość, bowiem „raki” czyli widoczne pory, pęcherzyki powietrza, widoczne w licu powierzchni betonu dyskwalifikują beton architektoniczny w ocenie przyjętych normatywów. Ale jednocześnie, to właśnie te pory, raki są cechami najbardziej pożądanymi i cenionymi przez inwestorów. Beton architektoniczny o gładkim licu zamawiany jest niezwykle rzadko i to przeważnie tam gdzie występowanie porów było by niewskazane ze względów higienicznych.

Tak więc beton architektoniczny o umiarkowanym stopniu porowatości (płyta betonowa Luxum – TRAWERTYN PREMIUM), cieszy się największą popularnością. Beton mocniej porowaty znajduje większe zainteresowanie wśród zwolenników dekoracji postindustrialnych (płyty betonowe Luxum – TRAWERTYN INDUSTRIAL).

 

RODZAJE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

ROZRÓŻNIAMY 3 PODSTAWOWE RODZAJE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

 

 • beton architektoniczny szalunkowy
 • beton architektoniczny nakładany – tynki, szpachle, farby
 • beton architektoniczny – dekoracyjne płyty betonowe

 

 kolko-1 BETON ARCHITEKTONICZNY SZALUNKOWY

Beton powstały najczęściej wprost na budowie, uzyskiwany poprzez wlewanie i wibrowanie urobku betonowego w specjalnych konstrukcjach stalowych, drewnianych, plastikowych – zwanych fachowo szalunkami.

Zaletą jest uzyskanie monolitycznych powierzchni bez widocznych dylatacji na dużej powierzchni.

Beton architektoniczny uzyskiwany za pomocą szalowania jest najtrudniejszym i najdroższym sposobem uzyskiwania efektu dekoracyjnego.  Prawidłowe wykonanie elementów z takiego betonu wymaga powołania zespołu do spraw realizacji inwestycji i perfekcyjnej realizacji zgodnie z zasadami sztuki. Najdrobniejszy błąd w doborze mieszanki, wystąpienie przerwy technologicznej, awarii, a nawet wystąpienie zmiennych zjawisk atmosferycznych podczas realizacji, powoduje zaburzenie oczekiwanego efektu, a rezultat w większości wymaga wielu poprawek, nie zawsze skutecznych. To bardzo ryzykowna metoda uzyskiwania wysoce estetycznej powierzchni betonowej, a znane i udane przykłady wykorzystania tego typu betonu w Polsce można policzyć na palcach ręki.

Na ogół zastosowanie betonu szalunkowego jako wykończenia dekoracyjnego, kończy się sporami pomiędzy wykonawcą, projektantem i inwestorem. Najczęściej tego typu wykończenia są malowane farbami imitującymi beton. Ale efekt każdy powinien ocenić osobiście. Udane wykonanie betonu architektonicznego w szalunkach będzie cieszyło oko i stanowiło klasę samą w sobie.

kolko-2 BETON ARCHITEKTONICZNY NAKŁADANY – TYNKI, SZPACHLE, FARBY

Jak sama nazwa wskazuje, beton architektoniczny nakładany występuje w postaci tynków, różnego rodzaju szpachli i farb.

Najłatwiej jest zrealizować imitację betonu architektonicznego przy pomocy farb. Najczęściej są to farby strukturalne w kolorze i odcieniach szarości, które przypominają z wyglądu kolor betonu. Aplikacje są dosyć łatwe i można to zrobić samemu, przy odrobinie cierpliwości i zdolności. Warto wcześniej skorzystać z filmików instruktażowych. Aranżacje z farbami po prostu wpisują się w obecny trend minimalizmu i raczej niczego nie chcą udawać, ani imitować, bo dla każdego jest jasne, że to nie jest beton.

Inaczej ma się sprawa ze szpachlami i tynkami. Nakłada się je na wyrównane podłoża,  przy pomocy pac i tworzy za pomocą różnorodnych narzędzi odpowiednie wzory i imitacje, które mają przypominać beton architektoniczny w płytach lub szalunkowy.  Przy okazji mamy w sieci wiele filmów instruktażowych jak wykonać prace i wielu producentów takich mas. Dostępne są z reguły od ręki w wiaderkach różnej wielkości, rzadziej w puszkach czy workach.

Zalety – są to stosunkowo niedrogie metody, aby uzyskać powierzchnię przypominającą prawdziwy beton.

Wadą szpachli i tynków jest to, że wymagają sporej wprawy od fachowców i dużych zdolności manualnych. To co wygląda prosto na filmach instruktażowych, w rzeczywistości już nie jest takie proste i oczywiste. Możliwości obróbki graficznej zdjęć i filmów reklamowych sprawiają, że  przekaz  medialny może znacząco różnić się od faktycznego, możliwego do uzyskania za pomocą szpachli i tynków.

Beton nakładany w postaci szpachli i tynków betonowych to na ogół kilka cienkich warstw o grubości nie przekraczającej 1,5 – 3 mm. W rzeczywistości nie da się uzyskać powierzchni wiernie odtwarzającej beton, a ewentualne pory i raki będą miały zaledwie 1 mm głębokości. Z odległości już kilku metrów widać, że jest to imitacja i takie rozwiązanie dobrze jest zobaczyć w kilku miejscach, aby wyrobić sobie obiektywne opinie. Niemniej jednak jeżeli nie ma możliwości zastosowania płyt betonowych, ani betonu szalunkowego, to takie rozwiązanie ostatecznie jest możliwe do przyjęcia. Warto jednak postarać się o dobrych i doświadczonych wykonawców oraz wykonać próbę, kupując niewielką ilość preparatu.

kolko-3 BETON ARCHITEKTONICZNY – DEKORACYJNE PŁYTY BETONOWE (PANELE)

Beton architektoniczny w postaci paneli dekoracyjnych – płyt betonowych, to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj betonu architektonicznego. Posiada zdecydowanie wiele zalet i eliminuje niedoskonałości oraz problematykę betonów architektonicznych szalunkowych jak i nakładanych.

Płyty z betonu architektonicznego produkowane są w specjalnych formach poprzez zalanie ich odpowiednim urobkiem. Następnie płyty w formach poddawane są wibrowaniu na specjalnych stołach wibracyjnych. Niektórzy producenci płyt betonowych nie stosują wibrowania, a faktura lica betonu jest regulowana nie wzorem formy, a gęstością mieszanki. Niestety płyty nie poddane procesowi wibracji, mają niepowtarzalny charakter, ale są bardzo słabe. Poddane badaniom z reguły nie spełniają norm wytrzymałościowych. Wszystkie płyty betonowe dekoracyjnego powinny być wibrowane, tak jak płyty betonowe Luxum.

Płyty z betonu architektonicznego wytwarzane są w wielu rozmiarach, kolorach i różnych fakturach. Chociaż najpopularniejszą formą geometryczną płyt dekoracyjnych z betonu jest czworobok w postaci prostokąta lub kwadratu, to spotyka się różne bryły geometryczne w tym przestrzenne 3D. Najczęściej zamawianymi kolorami betonu architektonicznego są odcienie szarości, ale dekoratorzy chętnie korzystają także ze zdecydowanych kolorów takich jak biel lub głęboka czerń, a także antracyt. W awangardzie jest rudy kolor, który na płycie betonowej przypomina zardzewiałą stal kortenowską – Corten.  Warto tutaj wspomnieć, iż dobrzy producenci betonu architektonicznego barwią beton wyłącznie w masie, pigmentami bez zawartości metali ciężkich i nigdy płyt nie malują powierzchownie.  Malowanie płyt lub nasączanie ich barwiącymi impregnatami i sprzedaż ich jako produktu pełnowartościowego jest niedopuszczalne.

Głębokie raki (pory, dziurki) w betonie architektonicznym nadają charakteru i sprawiają, że niewiele materiałów może równać się z płytą betonową swoją nietypową urodą i estetyką . Tak świetnego i kontrolowanego efektu dekoracyjnego nie osiągnie się w przypadku zastosowania betonu szalunkowego jak i nakładanego.

Płyty z betonu architektonicznego wysokiej jakości, takie jak właśnie płyty Luxum, można stasować na ściany, podłogi, elewacje, ogrodzenia, tarasy, schody, kominki. Prefabrykaty w postaci dekoracyjnych paneli betonowych powinny być mrozoodporne, ognioodporne, o wysokiej kasie ścieralności, mieć podobną porowatość i kolor oraz posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. W ofercie Luxum znajdują się także płyty mogące mieć zastosowanie w pomieszczeniach mokrych oraz nieckach basenowych. Dla przykładu, płyty betonowe Luxum zostały zastosowane i zamontowane na klej, w 2013 roku na murze oporowym koryta rzecznego oraz na kładkach w ciągu spacerowym w Kielcach. Mijające lata pokazują, że płyty Luxum w 100% spełniły ostre wymagania.

 

Płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego produkowane są różnymi metodami.

strzalka

Do niedawna prym wiodły płyty wytworzone metodą GRC z dużą zawartością drobnych włókien szklanych (cięty rowing szklany, zwany potocznie sieczką szklaną) oraz płyty zbrojone nićmi z włókien szklanych lub polipropylenowych. Obecnie od 2012 roku w Luxum produkuje się płyty wyłącznie nową metodą eliminującą wady GRC  i betonu z nićmi sztucznych włókien. Płyty betonowe zawierające sztuczne włókna wywołują dyskusję na temat ich szkodliwego wpływu na zdrowie, środowisko naturalne i trwałość. Już dzisiaj wiadomo, że metoda produkcji betonu z włóknami szklanymi (także włóknami cyrkonowymi) oraz włóknem polipropylenowym jest przestarzała, a te betony często po latach sprawiają problem. O ile sztuczne włókna sprawdzają się w rzadkiej mieszance betonu towarowego, tak zastosowanie ich w gęstym urobku betonu architektonicznego w płytach jest problematyczne, bowiem zupełnie inny jest tak zwany punk piaskowy i po pewnym czasie, może dochodzić do „odklejenia” się zbrojenia w postaci sztucznych włókien szklanych lub polipropylenowych od monolitu masy betonowej. Co w rezultacie doprowadza do ich osłabienia, możliwości pękania i korozji betonu. Takie płyty wyglądają po pewnym czasie nieestetycznie, mogą płowieć, żółknąć i pylić. Na płytach Luxum nie wytraca się mleko cementowe, nie występuje strzępienie krawędzi przy docinaniu oraz wierceniu otworów. W odróżnieniu od płyt z włóknami, płyty Luxum można w zdecydowanej większości przypadków po prostu przykleić na klej, tak jak płytki ceramiczne.

Opracowanie betonu architektonicznego Luxum zajęło wiele lat badań i eksperymentów oraz stosunkowo dużych nakładów. Sama metoda produkcji jest wysoce skomplikowana i wymaga użycia najlepszych składników oraz utrzymania wysokiego reżimu technologicznego na każdym etapie. Od wyboru cementu (stosuje się wyłącznie cement szwajcarski),  przez kontrolowaną atmosferę dojrzewania po transport pod drzwi klienta.

 

DLATEGO OPTYMALNYM, ZDROWYM I BEZPIECZNYM ROZWIĄZANIEM JEST ZASTOSOWANIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

luxum-r-czarne

Ciesz się życiem w przyjaznym otoczeniu!

 

Zawsze z chęcią i wyczerpująco odpowiemy na pytania dotyczące zastosowania betonu architektonicznego od projektu po wykonanie.

 

 

Infolinia techniczna czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 20.00*

telefon 

519 170 600

*Infolinia techniczna udziela informacji wyłącznie w zakresie technicznym zastosowania płyt betonowych i stanowi wsparcie dla klientów i wykonawców. Sprzedaż i obsługa posprzedażowa w dziale Obsługi Klienta.

 

Nota prawna:

Publikowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny. Luxum nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych informacji w jakiejkolwiek formie, a zwłaszcza utraconych korzyści lub okazji.

Kopiowanie, powielanie treści w całości lub fragmentach bez pisemnego zezwolenia zabronione.