fbpx

Łazienki w bloku: Umywalki na wymiar

Łazienki w bloku: Umywalki na wymiar

W ”STARYM BUDOWNICTWIE” CZYLI JAK DOSKONALE URZĄDZIĆ ŁAZIENKĘ W STARSZYM BLOKU I KAMIENICY

Własne mieszkanie to marzenie niejednej osoby, urządzenie i zaadaptowanie w nim przestrzeni mieszkalnej bywa jednak kłopotliwe. Szczególnie aranżacja małej łazienki w bloku jest sporym wyzwaniem, ponieważ pomieszczenia te często muszą zmieścić się na bardzo małym metrażu. Aranżacja łazienki w bloku, zarówno w kawalerce, jak i w małym mieszkaniu to projekt, który powinien być solidnie przemyślany, tak by ułożenie sprzętów oraz funkcjonalność całego pomieszczenia była optymalna. Jeszcze większym wyzwaniem jest urządzanie łazienek w starym budownictwie. Aranżacje łazienek w bloku lub kamienicy z dawnych lat wymaga z reguły większej uwagi architekta i doświadczonej ekipy wykończeniowej. Należy też założyć na etapie planowania remontu łazienki w takich mieszkaniach nieco większe fundusze na ukryte „niespodzianki”.

Atutem małych mieszkań w starym budownictwie jest ich usytuowanie, często bardzo blisko lub w samych centrach miast. Eleganckie wykończenie wnętrz, przy jednoczesnym zadbaniu o części wspólne lokali oraz elewację, potrafi z inwestycji w starym budownictwie zrobić klimatyczne i wygodne miejsce do życia. Dobra lokalizacja i nowoczesna aranżacja, która jednocześnie podkreśli dawny charakter przeistoczą zwykłą kawalerkę w funkcjonalny mikro-apartament. Luxum oczywiście pomoże w projektowaniu i urządzaniu tak wymagających lokali. W tym dziale skupiamy się na projektowaniu i aranżacjach małych łazienek w bloku starego budownictwa.

ARANŻACJA MAŁEJ ŁAZIENKI W BLOKU LUB KAMIENICY – KILKA POMOCNYCH WSKAZÓWEK

Podejmując się zadania, jakim jest aranżacja małej łazienki w bloku ze starego budownictwa, warto skonsultować się z architektem wnętrz, który pomoże nam w ergonomicznym zagospodarowaniu przestrzeni. Konsultacja z profesjonalistą ułatwi aranżację łazienki w bloku lub kamienicy, dzięki czemu zyskamy pomieszczenie urządzone komfortowo i stylowo. Jeśli jednak chcemy samodzielnie podjąć się tego zadania, warto przestrzegać kilku reguł. Podstawową kwestią jest ustalenie niezbędnego do zamontowania wyposażenia sanitarnego, między innymi wybór między wanną lub prysznicem (w małych łazienkach lepiej zdecydować się na prysznic).

Przede wszystkim należy unikać ciemnych kolorów, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Jasne barwy rozświetlą łazienkę oraz sprawią, że wizualnie będzie wyglądać ona na większą niż jest w rzeczywistości. Kolejnym zabiegiem jest zamontowanie dużego lustra, które odbijając przestrzeń, powiększy ją. Wybierając materiały na fronty szafek warto decydować się na te z połyskiem, takie jak lakierowany MDF czy fornir drewniany, pokryty warstwą błyszczącego lakieru.

WYPOSAŻENIE ŁAZIENKI

Zanim jednak zajmiemy się wyborem wyposażenia łazienki, fachowiec powinien przeprowadzić gruntowną inspekcję pomieszczenia i dokonać niezbędnych odkrywek. Często trzeba wymienić i zmodernizować instalację wodno-kanalizacyjną i przystosować ją od obecnych standardów. To samo dotyczy instalacji elektrycznej, często również gazowej lub ciepłowniczej oraz wentylacji. Należy także zbadać z czego są ściany, posadzki i stropy. Bardzo często spotyka się ściany działowe wykonane z przypadkowych materiałów lub nawet z trzciny i zaprawy. Jeżeli instalacje, nie były wymieniane w ostatnich latach, koniecznie trzeba je zastąpić nowymi.

W starym budownictwie często spotykane są w warstwowe stropy drewniane, także w łazience. O ile łaty z reguły możemy wymienić bez problemu, tak ingerencja w legary może być niemożliwa. Nawet jeśli zaszłaby taka możliwość, wymaga to zgody nie tylko zarządcy nieruchomości, ale często także konserwatora zabytków. Zastosowanie niektórych rozwiązań aranżacyjnych bywa w tym przypadku problemowe. Nie zastosujemy powierzchni prysznicowej z płytek, a także utrudniony będzie montaż brodzika niskoprofilowego, którego syfon zmieściłby się pod posadzką. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, co nas czeka i dopiero wtedy zabierać się za aranżację łazienki.

ORYGINALNE POMYSŁY NA ARANŻACJE ŁAZIENEK W BLOKU

Łazienki w bloku starego budownictwa mają często nietypowy kształt, przez co są trudniejsze do zagospodarowania, jednak warto dokładnie przemyśleć aranżację, by wykorzystać potencjał pomieszczenia i stworzyć unikatową przestrzeń, która będzie doskonałym miejscem do relaksu i prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. W Internecie, galeriach i publikacjach Luxum znajdziemy mnóstwo inspiracji i projektów, które w sprytny sposób umożliwią przechowywanie kosmetyków, sprzętów do stylizacji oraz innych niezbędnych przedmiotów znajdujących się zazwyczaj w łazience.

Jedną z zasad podczas aranżacji łazienki w bloku jest przechowywanie drobnych elementów w dużych pojemnikach. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje ład i porządek, a małe elementy nie zagracają przestrzeni. Urządzając małą łazienkę, najlepiej postawić na prosty styl. Modny w kamienicach styl „retro”, owszem pasuje, ale wyłącznie w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych. Nie sprawdzi się w małych łazienkach. Obłe i finezyjne kształty, zajmują dużo miejsca i sprawiają, że jest też więcej zakamarków do sprzątania. W małych łazienkach w blokach takie rozwiązania są mało funkcjonalne.

WNĘTRZA W NOWOCZESNYM STYLU

Dysponując wnętrzem w nowoczesnym stylu, można regularnie zmieniać jego wystrój kolorowymi dodatkami i akcesoriami. Proste, dynamiczne linie odciążają wizualnie małe łazienki. Przygotowane na wymiar w dowolnym kolorze i rozmiarze wyposażenie sanitarne, pozwala dosłownie uszyć łazienkę na miarę. Luxum przygotuje do Twojej łazienki w bloku idealnie dopasowane: meble, szafki, umywalkę z blatem w jednym odlewie bez spoin, brodzik uwzględniający wszystkie problemy techniczne i możliwości zabudowy, a nawet wannę o nietypowym kształcie – idealnie wpasowaną we wnękę, czy inne przygotowane miejsce.

Świetnym, wyjątkowo eleganckim rozwianiem jest zastosowanie na ściany w małych łazienkach okładzin kompozytowych solid surface. Płyty z solid surface (np. Corian, Krion, Staron, Hanex, Hi-Macs, Kerrock, Montelli) można montować na ściany bezolejowo. Ukryć pod nimi wszelkie instalacje, krzywizny i nierówności ścian. Płyty z solid surface są całkowicie wodoodporne. Bezspoinowe łączenie i brak fug, ułatwia sprzątanie i sprawia, że łazienka jest bardziej higieniczna. Ważnym aspektem jest to, że kompozyt solid surface, składa się w niemal 90% z prawdziwego, naturalnego kamienia. Mamy setki wzorów i kolorów do dyspozycji.

KONTAKT
close slider

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza

Skontaktuj się


Zadzwoń teraz
12 346 49 11 * 12 307 00 70
lub skorzystaj z formularza poniżej

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza