fbpx

W jaki sposób zamontować płyty betonowe na ścianie?

W jaki sposób zamontować płyty betonowe na ścianie?

Płyty betonowe na ściany najlepiej montować na klej

Luxum® jest jedynym polskim producentem oferującym certyfikowany i atestowany beton architektoniczny w postaci prefabrykowanych płyt dekoracyjnych pod nazwą CREATIVE-CONCRETE™,  łącznie z firmowym, dedykowanym systemem montażowym na klej hybrydowy.

Naturalny beton architektoniczny Luxum nie ma sztucznych włókien, nie pyli, jest wolny od mleczka cementowego (pyłu). Rewers płyty betonowej pokrywa się specjalnym polimerem zwiększającym sczepność powierzchni montażowej z klejem.

Do jakiej wysokości można montować płyty betonowe na kleju montażowym Luxum®?

Naturalny, ale lekki beton architektoniczny w płytach można montować na klej do wysokości 12 metrów. Powyżej tej wysokości płyty betonowe trzeba kotwić mechanicznie za pomocą dostępnych w Luxum systemów dekoracyjnych kotew ze stali nierdzewnej szczotkowanej, montujących między dylatacjami lub hybrydowych kotew niewidocznych (klej + kotwa), albo na śruby z kołkami rozporowymi oraz ozdobnymi nakładkami na łeb śruby. Nakładki ozdobne – krążki montażowe, uniwersalne, są dostępne od ręki. Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, elewacje powyżej 12 m nie mogą być ocieplane styropianem, tylko wełną mineralną. Jest to wymóg z zakresu prawa przeciwpożarowego.

 

Jaki rozmiar płyt betonowych Creative-Concrete™ marki Luxum® można montować na ściany i elewacje przy pomocy systemowego kleju montażowego?

Na ściany wewnątrz budynku i na elewacje zewnętrzne można kleić płyty betonowe w rozmiarach 150x60cm, 120x60cm, 100x50xm, 90x55cm, 60x60cm, 60x30cm. Na klej można montować płyty betonowe dekoracyjne w dowolnym kolorze i dowolnej strukturze (gładkie, średnio-porowate klasy premium, mocno-porowate klasy industrial).

 

Czy można kleić dekoracyjne płyty z betonu bezpośrednio na tynk?

I tak i nie. To zależy od rodzaju tynku. Najpopularniejszymi rodzajami tynku są tynki gipsowe, oraz tynki cementowo-wapienne. Płyty betonowe można montować na ściany pokryte tynkiem cementowo-wapiennym. Tynk powinien być wysezonowany, suchy, czysty, zwarty, bez uszkodzeń, odkurzony i zagruntowany gruntem hybrydowym do betonu architektonicznego Luxum.

Nie wolno kleić płyt betonowych na tynk gipsowy. Tynki gipsowe chętnie stosuje się w nowym budownictwie. Łatwe do aplikacji, nie są wymagające i łatwo uzyskać pożądaną, estetyczną powierzchnię. Niestety tynk gipsowy, nawet wyższej klasy jest podłożem higroskopijnym, czyli posiadającym dużą zdolność do gromadzenia i szybkiego oddawania wilgoci. Nawet po odpowiednim przygotowaniu i zagruntowaniu ściany z tynkiem gipsowym, w niesprzyjających warunkach może dojść do wyboczenia płyty betonowej i odspojenia od podłoża pod wpływem szybkiej migracji wilgoci. Beton architektoniczny może być klejony na ściany wyłącznie w stabilnych warunkach pod względem wilgotności jak i temperatury.

 

 

Kontakt

Jak zamawiać?

KONTAKT
close slider

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza

Skontaktuj się


Zadzwoń teraz
12 346 49 11 * 12 307 00 70
lub skorzystaj z formularza poniżej

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza